A Travellerspoint blog

May 2008

Jaa, kübarad on siinkandis hinnas

sunny 18 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

".....nagu kärbsed pekitüki peal" või kuidas see laulujupp läkski? Ma nimelt kuulan hetkel plaati nimega "Hip-Hop en Espanjol" ja see viis mõtte selle "Limpa" põrssast gängsta peale, tead ju küll. Deem, hip-hopist on asi üsna kaugel, kuigi mingid sugemed ikka on. Täna ostsin, otsisin küll ühe konkreetset salsa plaati, kuid ei leidnud kahjuks.

Nii, kulli ja kirja viskamine viis selleni, et osteti omale pilet Punosse. Puno on väike linnake (no tegelt isegi mitte nii väga väike) Titicaca järve ääres. Jutujärgi peaks olema kõrgeim järv vist. Asub lomp tõepoolest ligi 4000 m peal. Ja see aklimattimine hakkab mõnes mõttes häirima. Et just harjud nagu ära kõrgusega ja enesetunne läheb normaalseks, siis lähed jälle rannikule. Ja siis jälle tarvis mäkke ronida, et ikka räige peavalu tuleks ja pea ringi käiks ning jalad nagu nuudlid all oleksid. Aga noh, uhkesti koka lehti ja mate teed ja poole päevaga on jälle normis. Peangi lehti juurde ostma, kott hakkab tühjaks saama.

Enne Limast lahkumist sai veel maha peetud ka suht OK õhuvõitlus AeroCondoriga. Mäletad, värdjad panid mu fotoka laadija pihta muuhulgas. No vot, pärast seda kui mina ja Kristjan olime pikalt tädi sõimanud ja seletanud, nõustusid nad võtma enesele ülesandes mulle Limast uus laadija leida. Tahtsid hüvitist maksta, kuid ma hakkasin lõugama. Mis ma teen selle 100 solise hüvitusega, kui kaamerat ikka kasutada ei saa. Kitu laenas seniks oma kaamerat, millega on õnnestunud päris häid pilte isegi võtta, arvestades, et tegemist on ilmselt maailma esimese digikaameraga (Nikon Coolpix). Eks siis näe, kas sebivad kusagilt selle laadija või olen nüüdseks hoopis ka kaamerast ilma :-)

Aga jah, Puno. Ormena buss tõi mind 24 tunniga vahemaandumisega Limast kohale. Olin seekord alumises salongis - royal clase (140 soli, kirves raisk). Vahtisin filme ja magasin isegi täisa hästi. Hommikul muidugi läks telekas tossama, kineskoop põles läbi ja terve salong oli kärsahaisu täis.

DSCN92411.jpg

Aga Puno kandist on võimalik külastada Titicaca peal hõljuvaid pilliroo taolisest jurakast tehtud saari. Kohalikud töllakad siis loobivad neid rooge üksteise otsa ja siis tekibki selline ujuv saareke. Pinnas on muidugi mõnusalt vetruv. Ainuke, millest ma aru ei saa on, et miks kuradi pärast nad seda vaeva peavad nägema ja seal vee peal elada tahavad? Nagu siin maad vähe oleks, kuhu oma 4 eterniitplaati ja soome papp kokku panna. A võib-olla lihtsalt inertsist panevadki, pole lihtsalt selle peale tulnud. Ei imestaks, ega nad kõige teravamad pliiatsid siin just ei ole alati.

Hoidusin igasugustest tuuridest ja läksin lihtsalt ise hommikul sadamasse. Peale tunnist ootamist saimegi liikuma. Kokku mingi 3 tundi vast. Aga sain häid pilte (loodetavasti) filmikaga vähemalt. Kusjuures seal saarekese peal saab isegi mingis hütis ööbida. Päris sheff, kuigi mul polnud aega enam.

DSCN9242.jpg

DSCN92511.jpg

DSCN92501.jpg

DSCN92471.jpg

DSCN9243.jpg

Linnarahvas ei saanud muidugi kaua nautida kalli külalise kohalolekut ja minust jäid nad sinna maha nutma ja halama. Reede hommikul võtsin bussi (25 soli) siis Boliivia suunal. Kuna siin all juba olin, siis tekkis mõte nädalavahetus Boliivias, La Paziz veeta. Koos piiriületusega (emotsioonitu) vist võttis kogu asjandus aega 6 tundi või midagi sellist. Käibel nüüd siis bolivianod (1 BOB = ca 1,4 EEKu).

DSCN92551.jpg

DSCN92531.jpg

La Paz on siis jutu järgi maailma kõige kõrgemal asuv pealinn maailmas (3700 m vist). Võib-olla tõesti. Eks see kõrgus annab endast igal sammul ka siin märku. Kui rahulikult liigutad ja ringi sebid, siis pole hullu, kuid iga kiirem liigutus võtab päris kenasti ventileerima (uus lahe sõna mille Siirilt õppisin).

Tegelikult kogu minu Boliiviasse ja La Pazi tuleku põhjuseks oli see, et siinkandis on võimalik normaalselt omal konte murda. Heheheee, siin on nimelt võimalik jalgrattaga laskuda 4700 m pealt alla 1200 m peale. Distants vist mingi 40 km ja kogu atraktsioon võtab terve kena päeva. Olen selle asja kohta palju head kuulnud ja seega ma ennast ka siia vedasin. Distantsi tuntakse nime all "Death road" ja "World's most dangerous road". Otseloomulikult mitte selle pärast, et sealt võiks mingi Saljuudi või Minskiga muretult alla tuisata, sefiirtort ühes ja lillekimp teises käes ning sõber pakiraamil, vaid pigem ikka selle pärast, et seal uhkelt konte murtakse ja rattaid lõhutakse. ... aga samas ohtrasti adrenaliini ammutatakse.

Pool reedet ja osa laupäevast veetsin erinevaid butiike mööda tuuseldades, et leida omale sobivat asutust, millelt teenust tellida. Hinnad varieeruvad ca 2 korda, kuigi sisu on suht sama. Erinevused on loomulikult varustuses. Kuna mul reisi lõpp lähenemas ja eriti ahvatlev ei tundu kipsis tagasi koju sõita, otsustasin asja põhjalikult käsile võtta ja mitte hinna järgi lähtuda. Lõpuks leidsin omale ühe asutuse, kes väga shefi ratta selga mind (loodetavasti) topib (70 $). Kanadas käsitsi tehtud mägirattad "Rocky Mountain Bike". Eks näe (koputab kolm korda vastu lauda), pühapäeval 7:45 läheb asi lahti. Ärevus on igal juhul suuuuuuur.

Teine osa laupäevast konverteeriti turupäevaks. Jummal küll kui lahe turg siin La Paziz on. St sisuliselt pool kesklinna on turgu täis. Müüakse muidugi jälle sisuliselt kõike, pajalappidest kuivatatud beibi alpaakadeni. Ei saagi aru, et mis nad nendega peale hakkavad. Igal tänavanurgal ripub neid, välja näeb nagu päikese käes kuivatatud loomaraibe ikka. Mul oli tarvis osta mingid shortsid (pärast rattasõitu ootab bassein), äratuskell, päikeseprillid ning sääsetõrje. Kõik olemas, kusjuures kõik aitemid maksid 12 BOBi, kummaline.

DSCN92571.jpg

DSCN9260.jpg

Üldiselt tundub La Paz muhe linn olevat. Nagu mõne Kesk-Ameerika linna moodi. Kerge kaos käimas kogu aeg, ilge diisli suits, piibutamine ja sebimine kogu raha eest. Kahjuks vist jääbki ainult nädalavahetuse reisiks, sest esmaspäeval plaanin tagasi Peruusse minna. Tarvis seal üks tsiklimatk veel ligi võtta ja siis tagasi Limasse kimada, et Kituga köögimööblit kokku panna ja üks lumine tipp veel enne kojusõitu vallutada :-)

OK, mine anna koerale nüüd süüa, kraabib ju ust ja kiunub juba ammu. Ma tõmban uttu, tarvis midagi tänavalt koonu vahele leida. Jäägem jällegi kuradiga, nagu Nõgelihärra tavatseb öelda. Onu Evo M. (lisatöö tal, internetipunkti admin, pappi on tarvis ju) soovib ka rahu ja võrdsust maailmas ning viipab, et lõpetagu ma juba.

Posted by jakokruuse 15:56 Archived in Bolivia Comments (0)

Maiustus "King Kong"

overcast 23 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

"1976 aastal sündinud eestlane jäi Lima, Jorge Chavez´i lennujaamas vahele 4,7 kg kokaiiniga, mis oli peidetud Peruus tuntud maiustuse "King Kong" sisse."

Umbes selline uudis ilmus eelmise nädala lõpus siis korraks uudistesse nii siin, kui ka Delfis. Palju õnne sellele `76 aastal sündinud eestlasele! Hea töö! Ei noh, tipp-topp.

Aga üldse on eestlased siinkandis kõvad tegijad. Eesti lipp lehvib juba pikalt Mirafloreses (see siis Limas), Larco ja Benavidese ristil asuva hotelli katusel. Olen sealt viimase 4-5 päeva jooksul korduvalt mööda jalutanud ja alati tuleb hea tunne nii lipu, kui selle "King Kongi" mehe tõttu.

Ah et miks ma siin Limas nii kaua juba passin? Aga miks mitte? Tegelt ka, noh. Põhjusi on mitu. Esiteks, lõppes Siiri reis Peruusse laupäeval ja seega saabusime Limasse tagasi juba neljapäeval. Samuti, on tarvis olnud Kristjaniga koos ringi hõljuda ja igasugu ettevõtmisi korraldada. Ja lõpuks selle pärast, et mingi väike värdjas, kes elab lennuki kõhus või kusagil lennujaama lintide vahel, arvas, et hädasti oleks tarvis Jako kotist igasugu asju vasakule panna (Kristjan teadis rääkida, et selline väike mehike elab peamiselt siinsete busside pagasiruumis, kes sorteerib siis kodanike kotte ja sealt halvad ja ebavajalikud asjad välja võtab). Tõesti, aitab juba. Hakkab juba räigelt närvidele käima see asjade kadumine, kuigi jah, pidevalt peaksin nagu seeläbi jälle õnnelikumaks saama. Ju siis tuleb see arusaamine mul hiljem. Ja on üsna tõenäoline, et te pilte siin enam edaspidi ei näe.

Aga asjast rääkides, siis saabusime neljapäeval lennukiga (jällegi AeroCondor, 1 h ja 115$) Cuzcost Limasse. Kotti lennujaamast lindilt ära võttes nägin kohe, et midagi on viltu. Üks sahtel oli kuidagi tühi, kuigi mäletan, kuidas ma seda kinni pressisin Cuzcos. Kuna viimased asjad, mida sinna paigutasin, olid sigarilõikaja ja välgumihkel ja nendega on alati lennates probleeme, siis olid loomulikult need ka esimesed asjad kaduma. Kohe muidugi lendas mingi abivalmis vunts kohale ja minu pahanduse peale lendas kusagile taharuumi. Ja hopsti oli vunts tagasi mõne minuti pärast, käes minu sigarilõikaja. Normaalne! Kust kurat see vana selle küll nüüd välja imes, täiesti uskumatu. Kuna välgumihkel oli peaaegu tühi, siis seda ei hakanud taga nutma.

Kena üllatus tuli aga kodus (öömajas siis), kui tahtsin esmalt fotoka akut laadima panna ja avastasin, et ka laadija on kadunud. Mõni tund hiljem välja minnes, selgus, et ka plätud (johhaidiii, krt ma ei tea palju ma neid juba ostnud olen) on kadunud. Ja mõni päev hiljem selgus, et ka vöö on pihta pandud. No ma ei saa aru sellisest asjast. Kellel krt on selliseid asju tarvis, mida nad nendega peale hakkavad? Ilmselt lihtsalt mingi tont tiris välja ja siis visati minema vms. Ei tea.

Nüüd siis jagelen iga päev AeroCondori ja lennujaama ametnikega, et köhige mu asjad kohe välja. Seni olen saanud hüvituseks 2 väikest pakki soolapähkleid ja lugematu arv "gracias senjoor". Lööks käega, sest sandaalid ja vöö on väärt ilmselt ca 100 eeku kuid terve tänase päeva tulemuseks oli tõdemine, et laadijat ei ole võimalik eraldi Limast osta. Vähemalt minul pole see õnnestunud, kuigi olen tüütanud igasugu ime poode ja asutusi selle küsimusega. Minge pekki tõesti sellid.

Aga nüüd aitab halast. Ära nuta sõber, küll ma hakkama saan. Pühi pisarad ja joo üks tass palderjani teed rahustuseks.

Jutt jäi vist eelmine kord pooleli Cuzcost. No vot, sinna jõudsime kenasti selle saun-bussiga hommikul vara. Esimene käik oli kohe raudteejaama, kuna ausalt öeldes hakkas selle kuradi kivijuraka, matsu pitsu külastamise osas kergeid kahtlusi ja probleeme tekkima. Nimelt, Matchu Picchule saab Cuzcost vaid rongiga. Samas, rongi pileteid netist osta ei õnnestunud, kuna esiteks polnud nagu saadaval päris täpselt sellisteks kuupäevadeks nagu soovisime ja teiseks on Visa kasutusele võtnud mingi laheda vidina nimega "visa verified" vms. See aga tähendas, et ei minu ega Siiri krediitkaardiga ei õnnestunud kastaneid piletite osas neti-tulestst välja tuua. Aga raudteejaamas sujus kõik super kenasti ja piletid olid pärast 2x79$ loovutamist meie. Tõsi, tagasitulek Cuzcosse pidi toimuma kombinatsioonis "rong-buss".

Järgmine lülitus tuli siis teha lennupiletite osas, et tagasi Limasse jõuda. Sellega sama lugu - teretulemast visa verified mittekasutaja. Minge muffi. Õnneks AeroCondor polnud ilmselt sellisest vidinast veel kuulnud ja seega läks nende lehelt kaart läbi ja piletid tulid kenasti ära.

Cuzco. Jah, ei saa öelda, et tegemist oleks mingi väga koleda ja vastiku kohaga. Saati vastupidi, jällegi üsna kena kohakene, asub raibe muidugi üsna kõrgel - vist ka ca 3500 m. Palju turiste voorib muidugi ringi igal pool. Ei tea jah miks. Klotsi tahavad vahtima sõita siit. Üldiselt käib muidugi asi jälle sama rada - tee aga pilti koos beibi alpaakadega jne. Sööge savi, ausalt. Ei taha.

P5192066.jpg

P5192049.jpg

P5192043.jpg

P5192034.jpg

P5192031.jpg

Järgmisel hommikul paigutati meid siis 6:50 am rongile marsruudil Cuzco - Aguas Calientes etteantud saabumisajaga 10:50. Umbes siis me ka kohale jõudsime. Sõit oli täitsa ok, kuigi ruumi oli istmete vahel täpselt nii palju, et ........ No ei olnd ruumi.

P5202074.jpg

Kuumad veed ehk Aguas Calientes on muidugi otse persest koht. Kõik kohad täis mingeid õudsaid restorane ja kõik muuidku lällavad, et tulgu me aga nende boski ja maitsku vingeid hõrgutisi. No jummal küll, ma pole sellist sitta sööki veel enne saand, mis seal linnakeses/külakeses pakuti. Õudne lihtsalt. See on see globaliseerumine, kui hindu hakkab Mulgikapsaid tegema ja lätlane Singapuri nuudleid. Ei tule midagi head välja sellest.

P5202079.jpg

P5201734.jpg

Järgmiseks hommikuks koostasime hirmuäratava sõjaplaani, mis nägi ette kell 4:30 tõusmist ja siis paaritunnist kõmpimist matsu pitsu klotsini. Bussiga oleks ka saand, kuid tahtsime asja huvitavaks teha ja peab ütlema, et ei pidanud kahetsema. Jalutuskäik oli tore. Klotsi sisse saamine maksis 40$. Nojah, nagu arvata võis, on sellest asjast tehtud ka ikka kena turistilõks. Kokkuvõttes ei saa öelda, et oleks kõige vägevam jurakas olnud, mida näinud olen, kuid kindlasti mitte ka kõige kehvem. Ikka päris muljetavaldav asi vaatamata turistide hulgale ja kogu selle ümber käivale jurale ning minu isiklikus topis siiski üsna kõrgel kohal. Päris mitu head tundi suutsime seal molutada, et keskpäeva paiku sammud tagasi kuumadesse vetesse seada, et tähistada Chelsea võitu ManU üle........ Paraku läks midagi valesti ja tulemus tuli hoopis vastupidi nagu teate. Pekki küll. Suur tänu teile.

P5211819.jpg

P5211807.jpg

P5211795.jpg

P5211774.jpg

P5211780.jpg

P5211764.jpg

P5211762.jpg

P5211753.jpg

Õhtul siis rong mingisse kolkakülla (ei mäleta isegi nime) ja sealt edasi buss tagasi Cuzcosse. Kohale jõudsime kenasti peale keskööd.

Järgmisel päeval tuli küll kena nutuvõru suu ümber, kui avastasime, et terve linn on igasugu kaunistusi ja vidinaid täis, kõikjal juba hommikust saati muusika, tantsimine, ilutulestik jne. Cuzcos nimelt mingi suur pidu - nagu mingi püha ja samas nagu õllefestival ka ühendatud. Hea asi, et meil 12:30 juba lend Limasse. Bläääääääd. Just siis kui huvitavaks hakkas minema.

P5221821.jpg

P5221838.jpg

P5221825.jpg

Nojah, ja mis edasi sai, juba kirjutasin eespool. Siiriga jätsime kenasti laupäeval lennujaamas hüvasti, millele eelnesid reedel üsnagi vägevad pidustused kohalikus dsässiklubis koos Kristjaniga (Siiri, Kristjan - mäletate veel neid madalaid toole ja meest, kes 55 kartulit pidi iga burksi vahele lugema?). Jube hea bänd oli, auuuuuu. St tegelt oli 2 bändi, algatuseks dzäss ja siis tuli salsa. Oioioioioioioioi, mis vihmaussi tantsu sai pandud. Ja kogu õhtut soendas kohalik "Chicletsi" mängija. See on üks Ladina-Ameerika pill, kes käinud, see teab. Mängitakse igal pool - bussides, tänavatel jne.

Pühapäeval käidi Kristjaniga koos ühe tema sõbra sünnipäeval. Oi oi, mis sats oli sinna kokku tulnud. Väga lahedad tegelased. Väga huvitav oli, kusjuures täiesti karp vajus lahti selle peale, mida need vennast teadsid ja millest arutlesid. Üks sell oli küll nagu kuradi elav entsüklopeeida. Väga kuumaks läksid arutelud muidugi jalgpalli ning salsa ümber. Ja loomulikult saatis kogu asja Ceviche ning Pisco erinevates formaatides. Super lahe oli igastahes.

P5251853.jpg

Lõpetuseks peab ütlema, et viimasel ajal on tekkinud kerge turismiagendi tunne. Pole nagu ammu seda tööd teinud ja algul oli nati harjumatu, kuid nüüd olen jälle kenasti meelde tuletanud ameti. Et siis igasugu rongipiletite, lennupiletite jne jne sebimine. Siiani on minu reis üldiselt kulgenud nii, et lähen bussijaama ja ütlen, et sooviks sõita sinna. Ja mulle vastatakse, et buss läheb 5 minuti pärast. Ja vali omale milline koht iganes. Siinkandis on asi tiba keerulisem ja mängu tuleb vana mitte-nii-hea planeerimise värk. Nagu Indias oleks, kus pead kogu aeg 5-7 päeva ette mõtlema oma minekute kohta. Ei ole hea nii, parem on bussijaama ootesaalis kulli ja kirja visata kas minna edasi Tshiilisse või Boliiviasse. Just seda kavatsen homme hommikul teha - vaatame, kumb tuleb.

Ahjaa, nii palju veel, et tiba harjumatu on ka valeraha teema. Nimelt, enne veel, kui Peruusse oma jala panin, sain juba Ecuadori poolel esimese tünga. Vahetasin aint 20 taala, rohkem ei julgend, kuid isegi sellega suudeti vale saja soline ligi võtta. Hiljem olen veel saanud vale kümnese. Kusjuures kõige ajuvabam oli, kui mingi sell ütles minu antud 1 solise mündi kohta, et võltsitud. Võltsitud????? 1 soline münt??? See on ju, eeee........ väärt tervelt 3,8 krooni. Seda tasub ju räigelt võltsida ja vermida vms? Uskumatu. Ühesõnaga nüüd on kogu aeg mingi jant, et ära tunda milline on õige ja milline vale sol.

Oioioioii, kui pikk see jura tuli. Ära väsisin kohe. Lähen koju ära. Muuseas, ilm Limas ei olegi nii halb kui esialgu nähtud. Viimase päevad on väga head olnud.

PS Siiri, su kotist ei leitudki seda maiustust "King Kong" mille sinna surusin? Läks õnneks? Või pole lihtsalt uudised veel siia jõudnud, et: "`76 aastal sündinud eestlasele lisandus ka maiasmokast eestlanna" ;-)

Posted by jakokruuse 12:58 Archived in Peru Comments (0)

Beibi alpaaka

sunny 24 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

"Senjooor, beibi alpaaka. Guud praiss, õunli for juu. Piktsö meibi?"
Umbes selliste filosoofiliste vestlustega alustavad viimasel ajal juttu igasugu mutikesed tänavatel ja ka igal pool mujal. Krdi alpaaka, see näeb veel lollim välja kui lammas. Teengi ettepaneku edaspidi kasutusele võtta väljend: " loll kui alpaaka" senise lamba asemel.

Aga nüüd siis lendan jällegi vana hea ajamasinaga tagasi eelmisesse nädalasse, et jätkata sealt, kust muna maha kukkus. Nii, kuna jutujärgi oli tegemist mingi õnnetusega, siis tuli meie Arequipa buss alles kl 1 öösel kella 10 asemel. Nojah, jõllasime seni telkut. 10 tundi kohalikega koos loksumist "economica" klassis ja juba olimegi kohal Arequipas. Tegemist siis oluliselt suurema linnaga, kui viimasel ajal nähtud. Ja päris ilus on ka linn, jällegi meenutab tiba Havannat. Keskplats jne. Turiste muidugi on üsna palju ja kogu asi keerleb ka turistide ümber. Üldse peab ütlema, et Peruu on ikka üks turistiderohkemaid LA riike, milles käinud olen. Eks ta ole loogiline ka - neil ju mingi klots kusagil võsas, matsu pitsu või pitsu matsu või midagi sarnast. Ja turistid miskipärast tahavad hirmsasti seda näha. Lollakad sellised, no ei tea mis seal vahtida on. Minge vaadake parem Naissaarel või Saaremaal lõhkilastud Vene bunkreid.

P5182017.jpg

P5182016.jpg

P5161946.jpg

P5182015.jpg

P5161954.jpg

P5161949.jpg

Aga, Arequipa lähistel on nimelt üks üsnagi jurakas kanjon. Räägitakse, et suurim/sügavaim või mis iganes. Gran Canyon USAs pidi väike pragu olema sellega võrreldes, hihihiiii. Ja eks meilgi oli hirmus soov minna mõneks ajaks seda uudistama. Uurisime ja puurisime ka varianti rentida tsikkel ja sellega minna, kuid ega erilist valikut ei olnud, aega suht vähe ja samuti taheti raudruuna eest üsna soolast hinda saada. Saatsime pikalt ja otsustasime hoopis bussiga siiski minna. 3 h ja 12 soli.

Chivay on siis linn, kuhu buss meid toimetas. Tegemist väga pisikese külamoodi linnakesega, mis 3500 m peal asub. Ja kohe olid muidugi vastas bussijaamas mingid mutikesed oma loomadega ja jutuga "beibi alpaca, piktsö?" Ei taha, tõmmake uttu! Juba bussisõidu ajal närisime natukene koka lehti, kuna tee läks vahepeal 4700 m pealt ja seal hakkas ikka jõud kehast üsna kiiresti kahanema. Ja ega see 3500 m peal ringi tatsamine ka ilma aklimatita mingi tükk kooki ei ole. Linnake ise meenutas mulle natukene kunagist koduküla Guatemaalas - San Pedrot, kus kõik kõiki alati tervitavad tänavatel, loomad igal pool ringi sebivad jne.

Et trekkimisega algust teha, võtsime ette mingi kohaliku künka, mis meid mõlemaid ikka alguses väga läbi võttis. Siiski, pärast mõningat sisseelamist ja ventileerimist hakkas mootor enam-vähem harjuma kõrgusega ja õnnestus jällegi normaalseguga edasi sõita. Pärast ronimist turgutasime ennast veel Matega (koka lehtedest tee), et sooja saada ja tiba kõrgusest tingitud vässat eemale ajada. Pärast päikese loojumist muutub see kohake kaunis külmaks nimelt. Ja kaunis külmaks all mõtlen ma seda, et temp langeb alla nulli ja hommikul on lombikestel jää peal. Tegemist on äärmiselt kuiva regiooniga + kõrgus ka normaalne mis kokku annabki siis öösiti suht OK troopilise temperatuuri. Öö veetsin mina igaljuhul matkapükstes ning 3 paksu teki all. Kuradi palav hakkas hoopis ja Siir naeris veel mitu päeva mind :-)

P5171974.jpg

P5182000.jpg

Järgmisel hommikul ajasime ennast varakult üles, et teha väike matk/jalutuskäik. Kollektiivoga sõitsime naaberkülla ja siis kõmpisime sealt mõne tunniga tagasi. Väga tore jalutuskäik oli ja palju sai pilte tehtud. Imeilus loodus ja rahulik, täiesti gringovaba. Tiigreid ja lõvisid ei näinud, kuid kärbseid ja kaktuseid see-eest ohtrasti.

P5181993.jpg

P5182011.jpg

Ja seejärel oli juba aeg koon jällegi Arequipa poole tagasi seada, et sealt ööbuss Cuzcosse võtta. Seekord sai võetud "ejecutivo" klass (eelmine kord lihtsalt polnud). 50 soli ja 10 tundi. Siiris tekitas nati elevust bussijaamas näpujälje võtmine ning iga sõitja molu filmimine. Mulle oli see tuttav varasemast ajast. Bussiks siis vana hea kahekordne "Marcopolo", mis Venetsueelas ja Kolumbias juba nii koduseks sai. Lisana oli õhtusöök ning saun ning väga täpne väljumine ja saabumine. St temperatuur salongis oli vist küll 35, sest ma olin igatahes täiesti higine ja eriti magada palavuse tõttu ei saanud. Damn, alati on mingi jama nende luks bussidega. Venetsueelas olid nad hirmus külmad, nüüd siis vastupidi. Hirmutasin Siirit ka enne, et buss on kindlasti jää külm ja tuleb kõvasti riideid selga panna. Oli ta jee külm, dzõuk.

Hommikul kl 6 aeti meid siis bussist maha ja teatati et oleme saabunud Cuzcosse. Aga sellest, mis Cuzcos sai, kuuled juba järgmisel korral. Eeldusel et ma muidugi viitsin sellest üldse kirjutada. Nüüd aga lähen otsin mingi normaalse koha, et vaikselt valmistuda homseks Meistrite Liiga finaaliks!!! Go Chelsea!!! Go Chelsea!!! Go Chelsea!!! Sa võid ka õlle külma panna.

Posted by jakokruuse 12:21 Archived in Peru Comments (1)

"Vaese mehe Galapagos"

sunny 27 °C

Nooh seenelised-marjulised, kas laks jalle uni ara? Tapìtahti ei ole ega tule, aparaadil lihtsalt pole neid mulle pakkuda ja ma ei viitsi minna teist kohta otsima ka. ... ja mis sa yldse virised? Ja kui ma nyyd seda m6la ei postita, siis jargmine variant on ehk nadala parast. Seega, parem sean kohe konksud ritta, et meelest ara ei laheks.

Usinamatele oktroobrilastele ja komnoortele soovitaks muuseas oma kolleegi Kaido blogi, kelle poolt hiljuti tallatud radu hetkel koos Siiriga uuesti tallame.

Aerocondori lennuk toimetas mind vahemaandumisega (Piura kaudu) kenasti lubatud ajaks ehk sisuliselt reede syda66ks Limasse. Kuna Siiri oli orgunnind hotelli, siis pidi ka mulle seal samast mingi taat lennujaama vastu tulema. No oligi vastas. Sell muidugi uurima, et ega harral midagi selle vastu pole, kui me ootame 10 minti, et peale v6tta veel yks reisija. OK, 10 minti pole probleem. Noja járgmine kord nagin teda tunni parast, kui l6puks saabus mingi lend kahe vene daamiga. Mis seal ikka, vahet pole kas j6uan hotelli kl 1 v6i 2 66sel. Ladina-Ameerika aeg nagu 6eldakse.

P5121828.jpg

Laupaeva kakerdasime siis koos Siiriga Limas. Lima on muidugi sellel aastaajal vaga lahedalt tatine linn. St mingi udu ja ega eriti palav ka just ei ole. Imehea Ceviche ja Pisco sour jne aitasid meil aega veeta. Ja muidugi tarvis ju palju lobiseda ka ja uurida, et kuidas kodumaal asjad jne. 6htuks lepiti siis kokku kohtumine valijatega ehk Kituga, kes Limas elab. Kristjan kohalikuna tiris meid igasugu p6nevatesse neib6rhuudidesse ja baaridesse, kuhu me ise ilmselt ealeski ei oleks osanud minna. Vaga lahe ja p6nev 6htu oli igal juhul. Loodetavasti saame midagi sarnast korrata, kui Limasse tagasi j6uame. Kitu, pane vaim jalle valmis ;-)

Jargmisel hommikul siis Sojuz bussiga Pisco poole (vist oli mingi 2h), et seal atraktsioon nimega "vaese mehe Galapagos" ligi v6tta. Esmapilt linnakesest oli muidugi muljetavaldav - sisuliselt ainult varemed, udu ja ehitustolm. Nimelt rasis eelmisel aastal yks vagagi normaalne maavarinapoiss seda piirkonda (vist 8-9 palli R) ja seega on pilt ikka masenav. Umbes nii, et iga teine maja on haihtunud ja alles vaid kivihunnik. Linn ise on hetkel yks m6ttetumaid muidugi kuhu eales sattunud olen. Enne oli loodetavasti kena linn, kuid hetkel pole seal kottigi teha. Kui just katt kylge ehitamisel ei taha panna.

P5111819.jpg

Jargmiseks hommikuks oli siis pilet (45 Soli peale tingimist) vaese mehe Galapagosele - kunagi oli see vaga oluline koht, kust linnusitta korjati, et seda siis Euroopasse ja mujale vaetisena myya. Ja peab ytlema, et see oli ikka t6esti vagagi vaese mehe Galapagos, kuigi igasugu elukaid sai tegelt nahtud kyll. Asi ise oli siuke niru. K6igepealt jalle vana hea ootamine paar tundi (selgitus: 4-5 korda aastas juhtub seda, et on siuke udu ja merele ei tohi minna jne - jee rait) ja siis paadireis kokku 2 tundi stiilis: "vaadake, keerulise nimega lind paremal" v6i "pildistage nyyd seda elukat seal vasakul" jne. See ei olekski yldse mitte nii vaga vaese mehe Galapagos, kui sinna minna omaette naiteks kajakiga v6i mingi erapaadiga, kuid 3 paaditaie turistidega, kes siis elu eest pilte pl6ksivad - no ma ei tea (ise ka muidugi samasugused, hihihiii).

P5121855.jpg

(need junne meenutavad asjandused on meril6vid hoopis)

P5121849.jpg

P5121846.jpg

(Guaano kogumise massin)

P5121831.jpg

Jargmine peatus - Ica. Jaa, kliima meenutab rohkem seda, mis mulle viimasel ajal meeldinud on. Ehk siis soe ja paikseline. Ica pani meid ennast kylastama liivadyynide t6ttu. Nimelt on sealkadis (yldse L6una-Peruus) vagagi normaalne ja larakas k6rb, millelaadses minul pole au olnud enne kaia. P6hiatraktsioon on Icast m6ni km eemal asuv kohake, kust saab siis rentida sand-boorde ja bagidega s6ita.

P5131885.jpg

Tehtud! Vot see atraktsioon oli midagi hoopis teisest puust, kui see kuradi meril6vi-molude vahtimine. Vaga m6nus oli lauaga dyynides hullata ja m6llata, kuigi jalgsi dyynide otsa ronimine on ikka vaga ropp ettev6tmine. Parast tunnist omapead lauatamist, otsustati siiski ka tunniajane bagis6it ligi v6tta (40 Soli per naase), kuigi malestused eelmise paeva "toredast" gringoyritusest olid liigagi hasti veel meeles. Ytleme nii, et s6it v6ttis ikka huilgama kyll, kui yle liivaluidete sai tuisatud. Iga natukese aja tagant meie shafjor peatub, annab meile lauad, millega me jargmisest n6lvast alla s6idame (no ohtrate kukkumistega muidugi) ja siis meid dyyni alt jalle peale korjab, et edasi kimada. Kuuuuuul! Muidugi 2 paeva hiljem tuli veel k6rvast liiva ja hotelli koristajatadi sai ilmselt sydari, kui avastas, et me oli toast ranna teinud.

P5131861.jpg

P5131876.jpg

P5131877.jpg

No vot, ja siis juba toimetas meid jargmine Sojuzi buss edasi Nazcasse (2,5 h ja 8 soli). Kusjuures teed on juba ka mitu viimast bussis6itu sisuliselt ainult yks sirge triip keset liivavaljasid. Vaga huvitav. Nazcas on nimelt mingid sellid (no Nazcad loomulikult) ammu aegu tagasi suurest igavusest v6tnud katte ja terve k6rbe mingeid sirgeldusi tais sodinud. On t6llakad ma ytlen, kes peab nende sodimisi nyyd puhastama? K6rb on iseenesest ikka vagagi kuiv + mingi muu jant oli veel, millest hasti aru ei saanud, kuid mis tahendab, et igasugune kriips ja kraaps pysib siin vaaaaga pikka aega, ka nt autojaljed.

P5141895.jpg

A k6ige rohkem meeldis mulle ikka selgitus asjale - mingi Saksa matemaatikust tadi m6llas siinkandis ikka paris pikalt ja tuli valja jutuga, et tegemist on sisuliselt mingi taevakaardiga. Samas, see pidavat vastama vaid ca 30% ulatuses, hihihiii. Paris tapne kaart v6i nii. Jura vist yhes6naga. Et taevast tahti vaadates ei ole ilmselt olemas kujundit, mida ei suudaks sealt vahegi mingit ettekujutlusv6imet omav inimene leida. Olgu siis manki v6i laion v6i jalakaikudega mopeed "Delta".

Mulle need sirgeldused ise ei olnudki nii tahtsad, kui meeldiv v6imalus neid ylalt vaikelennuki aknast uurida. Varem mainitud VHS lint "Jako elu" nimelt ei sisalda ka kaadreid vaikelennukitega lendamisest ja seega oli hirmus soov ikka siukse lendava sapikaga tutvust teha. Kuna ysna hiljuti potsastas yks selline siin alla (kulude kokkuhoiu m6ttes jne lendasid osad sellid a la 76 bensiiniga jne), mist6ttu disklafiti ca pooled lennukid ja lendurid. See muidugi tahendas ainult head - hinnad ju loomulikult t6usid. S6naga, 55 $ karsa kohta pidi meile tagama kohad 4 kohalise Cesna pardal.

P5151902.jpg

Nagu omane sellele piirkonnala ja igasugu gringo atraktsioonidele, hakkas asi jallegi kena jutuga, et k6ige olulisem on meie turvalisus ja teenuse kvaliteet jne. Parast paaritunnist ootamist ja pahurdamist/vaidlemist (a la ilm on kehv ja torn ei anna lennuluba, kuigi lennukid tulevad ja lahevad kogu aeg ja paremat ilma ei oska tahta) leidsime siiski endid aparaadi k6hust. Pool tundi tuuritamist ja p66ritamist neljanda reisija (vist hispaanlanna) oksendamise saatel m66dus kiiresti. Mulle pakkus erilist huvi ikka see, kui lihtsalt siuke vaike pann 6htku t6useb ja man66verdab jne. Ja maandub ka suhteliselt l6dva randmega. Lahe, peaks Eestis ka uurima ja ennast mingi siukse aparaadi pardale manguma.

P5151940.jpg

P5151911.jpg

Nyyd ootame vaikselt 6htust bussi, mis peaks meid 8 tunniga toimetama jargmisesse linna nimega Arequipa. Eks nae, mis seal saab. Pole vaga viitsinud uurida. Ja k6ht annab juba ammu marku, et midagi on valesti - kell juba 2 paeval aga yhtegi 6lut pole veel joodud. Nii lihtsa koha pealt rohkem ei eksi!

Nyyd v6id jalle valja muru niitma v6i lund rookima minna!

Posted by jakokruuse 10:58 Archived in Peru Comments (0)

Kus on mu kapiuks? ... ja kingapael?

sunny 35 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

Tere kallid Keskerakondlased! Mõni rida teile "Kesknädala" tarbeks.

Eelmine laupäev sai siis tehtud otsus, et jäetakse turnimine küngaste otsa ära ja minnakse hoopis rannaliivale. Ikka rasket lesimise ja vees hullamise tööd tegema. Selgus, et pole ikka peaaegu kuu aega randa juba näinud. Damn. Pühapäeval siis hommikul 5 paiku bussijaama, siis ca 12 tundi bussitamist ja kohal ma olingi. Et kus? No Canoas muidugi, kus siis veel. Rannikul.

Kuna Canoas on vägagi muljetavaldavad lained, siis ei saa ma üldse aru, et miks seal surfaritel olla meeldib? Ei tea, väga palju oli neid seal. Meenutas tiba nagu El Salvadoril veedetud aega. Ja nad oma ülbusega lausa nii kaugele läinud, et peavad seal aeg-ajalt mingeid suurejoonelisi maailmatasemel võistlusi isegi. No on loodrid, ma ütlen.

No ja ega ei saanud ju esisurfar Kruuse samuti kaua liival lesida vaid oli jällegi tarvis kapiuks laenutada, nöör jalakülge siduda ja lainetesse tormata. Ja kuna surfikogemused on ju nii suured, siis oli loomulikult tarvis ikka tõusuga proovima minna, mitte mõõnaga nagu enamus normaalseid gringosid. Paraku osutusid lained ja hoovus ikka nii kuradima võimsaks, et ei saanud korralikult valgest veestki edasi. Esimese katse peale lendas kapiuks jalaküljest minema (ütleme nii, et siukse asja eest võib ikka korralikult vasta hambaid saada surfatite käest), sest köis läks pooleks. Tädi Rum-pumpelit meenutav rentinik lahendas probleemi kiirelt ja operatiivselt - jämedama pruuni kingapaelaga :-) Paraku ei saanud ka järelkatsetel ühtegi korraliku etteastet. Jäigi sinnapaika see. Raske südamega otsustasin edasi pikutada, lugeda, krevette nosida ja õlut juua. Vastik, oi kui vastik ma ütlen.

Canoa oli iseenesest päris lahe kohakene. Rand (ja ega siit allapoole vist üldse) pole see, mis ikka Kariibi ääres 4 kuud nähtud, kuid samas lained jälle vägagi head ja võimsad. Ja vesi soe ning kena liivapõhi ka. Ja õhtuti on ka lahedaid bambushütt-baare igal pool, kus 1 dollari eest häpi-aüöril igasugu halbu kokteile võib limpsida. Ja pärast on öödiskod. Tulid jälle rannaajad meelde. Ja reggae aitas ka sellele kõvasti kaasa.

P5061779.jpg
(rannavutt)

P5051747.jpg

P5041735.jpg

Kolmapäeva hommikul lõin kannad kokku ja tõmbasin minema, et 10 tundi hiljem Quitos jälle olla ja sõber Em-Si Pähkliga (McNutt) õhtust süüa. Tal oli mingi sõbranna ka kaasas ja seega õhtustasime Quito uues linnaosas (täis baare, restorane, gringosid ja kohalikke yuppisid) ühes kenas Argentiina restoranis kolmekesi. Kusjuures pidevalt tehakse igasugu uhkeid pakkumisi kokaiini ja muude ravimite omandamise osas. Väga avalikult käib see asi seal Mariscalis ikka.

Neljapäeva peale olid aga pandud väga suured lootused. Nimelt oli mingi väike võimalus, et hommikul ajab mind üles hotelli admin ja teatab, et teid ootab all perekond Voitkad. No umbes nii läkski, kuigi ärkasin juba ise enne üles. Aga perekond Voitkadega õnnestus tõesti kokku saada ja selle üle oli mul ikka hirmus hea meel. Kurat, mul on neid kalleid külalisi ikka siinkandis päris palju käinud, kuid ikkagi on alati nii hea kokku saada sõpradega. Ja seda eriti teisel pool suurt kera. Superluks ma ütlen!

Veetsime Voitkadega koos toreda päeva. Kahju, et ainult ilm kehv oli - päike paistis ja palav oli ka, üldse mitte see Quito, mis varem oli olnud. Kuigi mul oli juba Voitkade saabumisest nii hea meel, tegi üks täiesti suvaline tädi mu tuju veel paremaks, kui ta mulle fotoaparaadi kinkis. Selguse mõttes peab muidugi ütlema, et kõigepealt otsustas ta selle siiski minu taskust oma tasku toimetada ilma minult küsimata. Ühesõnaga, mingi mutt arvas, et mul on ikka veel liiga palju asju ja ma olen tohutust asjade omamisest nii õnnetu, et kindlasti on tarvis mind rõõmsamaks teha ja minu digifotokas fliisi taskust ära varastada. A ma kahjuks märkasin, et mingi tädi käib imelikult lähedal järgi ja siis ühel hetkel tundsin, et midagi, mis enne vastu jalga tolgendas enam seda ei tee - fotokas. Märkasin siis tädi eemale jalutamas ja jooksin järgi ning võtsin tutist kinni. Pärast teist küsimist võluski hea inimene taskust minu fotoka ja ulatas selle mulle tagasi ning soovis kõike head. Krt, ma olen ikka tõesti hooletuks muutunud siin. Nüüd tõstsin igastahes oma sekjuuriti levelit rohelise pealt kollase peale. Ei taha, et mu aluspüksid ja sokid ka ära varastataks.

P5081802.jpg

P5081795.jpg
(kurikuulsa hotelli "Huasi Continental" numbritoa 204 rõdu)

P5081798.jpg

P5081808.jpg

P5081811.jpg

P5081812.jpg
(kahjuks ei saanudki sellist pilti, kus me kõik kolmekesi peal oleksime :-(

Õhtul koos väikesed kokteilid jällegi Mariscalis ja siis oli minul juba aeg ööbuss Ecuadori ja Peruu piiri poole võtta. Nii lühikeseks jäigi meie trefunks Voitkadega, kuid siiski oli see oluliselt parem, kui mittekohtumine. 10 taala ja 12 tundi Panamericanaga. Oli oksevaba buss õnneks, kuig üsna täis, väikese istmevahega ja palav. Eriti ei maganud, kuigi kõige hullem ka polnud.

Täna hommikul kl 12 ulatus mulle Peruu migratsiooniametnik käe, et "teretulemast Peruusse". Enne seda oli muidugi kerge tsekkamine raamatutest ja küsimine kolleegidelt jalgpalliklubi "Eesti" ja viisa vajaduse kohta. Väike valuutavahetus, nüüdsest kasutan ma siis Sole, uusi Sole st. Ma arvan, et kurss on ca 1 $ = 3 Soli vist.

Hetkel istun Peruu piirilinna Tumbes'e arvutiurkas ja naudin pärast Ecuadori jälle suht head netti. Teen samas ka aega parajaks, sest mul 4 tunni pärast lend Tumbesest Limasse (128$). Nimelt Limasse, sest tarvis veel häid ja kalleid inimesi kohata. Veel ja veel! Kui kõik sujub, siis peaksin juba täna südaöö paiku hea sõbra Siiriga kohtuma Limas. Ja homme on suured plaanid kodanik Sillaotsaga (Eesti aukonsul Peruus :-) ka kokku saada, et maailma asju arutada. Ajeeee!

Nüüd on küll kõht nii tühi, et rohkem ei jaksa kirjutada. Lähen otsin midagi süüa, merisiga loodetavasti ;-) Kes seda teab, millal järgmine postitus allakirjutanult tuleb. Kindlasti on jälle kõvasti ringi traalimist ja netti väga ei jõua.

Aga lörtsi teile (kuigi see vist ei pea enam paika Eestis osas?)

PS kodanik Voitkade seiklustest saate muuseas lugeda siit. Nad kuradid läksid (spetsiaalselt minu õrritamiseks kindlasti) täna hommikul Galapagosele. Tõprad!

http://voitkadindias.travellerspoint.com/archive/052008/

Posted by jakokruuse 11:37 Archived in Ecuador Comments (1)

See jurakas ongi see rong vää???

rain 17 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

Arvuti, millel seda ballaadi mängin, on tiba häälest ära. Nimelt ei taha ta miskipärast mu asja vahepeal salvestada. Seega hoian hinge kinni, et möla enne valmis saaksin, kui pilt massinal eest kaob. Seda on varem korduvalt juhtunud ja kui nüüd juhtub, siis ei ilmu see post ilmselt enne juulit. Äkki siiski õnnestub ...

Nädal tagasi, laupäeval oli professor Timuskil ja härra Kruusel tarvis hädasti võtta 3 tunnine ja 2 taala maksev buss olümpialinna Otavalosse. Seal nimelt laupäeviti suur turg. Krt ei saandki hästi aru, et kas me ikka ei leidnud seda kõige suuremat osa üles või siis ei olnud siiski tegemist NII suure turuga. Aga igasugu nodi müüdi küll.

Ma ennist ei maininud, et juba Kolumbia lõuna osast hakkasid kohalikud ikka päris oluliselt muutuma. St pikkust oleks nagu kõvasti ära võetud, näod ka kuidagi lapikumaks voolitud ning juuksed veel mustemaks. Ja huvitavad riided ilmusid ka neile selga. Et teretulemast siis Inkade juurde. Eriti meeldivad mulle mutikeste (tegelt peaaegu kõigi naiste) kübarad.

Sõnaga, seal Otavalos siis olid peaaegu kõik sellised kübarakandjad, Inkad. Erilist käivet linnakesele ei teinud, kuigi doktor Timusk võttis ligi selle uhke nahast kaabu, millega eelmise posti lõpus poseerisin. Vist oli 20 dollarit.

P4261665.jpg

P4261645.jpg

P4261648.jpg

P4261659.jpg

P4261676.jpg

........ja jällegi võttis paar tundi päevast ära vana hea rõdul lebotamine.

P4261691.jpg

P4261690.jpg

(väga sheff kirik oli)

Otavalo purgis, liikusime tagasi baaslaagrisse Quitosse, et seal öö veeta ning järgmisel hommikul juba edasi Bañosesse liikuda. Päris korralikult saime ajusid ragistatud, kuna möödunud teisipäeval nimelt oli Quitos Copa Santander Libertadoresi jalgpallimatsh, mida väääääga hirmsasti staadionil näha oleks tahtnud. Paraku oli aega väha ja see oleks kogu ülejäänud tuuritamise Ekuadoris põõsasse keeranud. Seega, tegime raske südamega otsuse mängu telekast jälgida. Arrrrrrr.

Aga Baños. Tegemist on väikese linnakesega, mille suurimaks atraktsiooniks on kuumavee allikad, kus siis rahvas lösutada saab. 4 tundi bussi, 15 minutit rõduga öömaja otsimist ja kuumas basseinis me olimegi. Väga mõnus oli. Ja Bañose kliima oli ka palju, palju parem viimasel ajal kogetust, ikkagi ainult 1800 meetri kõrgusel.

P4291753.jpg

Linnake ise on üsna turistikas, st üüratult palju hotelle ja hosteleid ning igasugu söögi ja joogikohti, mis peamiselt gringodele orienteeritud. Ja väga paljude selliste asutuste omanikeks on Euroopast või USAst jalga lasknud tädid ja onud. Õnneks neil äri hästi ei läinud st turiste ei olnud just liiga palju, mis ei ole ilmtingimata halb asi, pigem otse vastupidi.

P4281717.jpg

Möödunud nädala keskel oli jällegi tarvis näidata kõrgtasemel planeerimisoskusi, sest teisipäeval ja kolmapäeval oli ju Meistrite Liiga mängud, millest mitte kuidagi ei saanud mööda hiilida, ligi oli tarvis võtta atraktsioone Bañoses ning samuti liikuda juba edasi Riobambasse, et seal järgmine atraktsioon ligi võtta.

Keeruline ülesanne lahendati nii, et järgmisel hommikul rentisime mõlemad omale Honda kahepoolesed krossikad, et nendega mägedes ringi tuuritada, 12 taala tund. Ja me mõlemad saime sellest nii hea elamuse, et kohe oli. Superilusad vaated, käänuline mägitee, ratastele täpselt sobiv pinnasekate jne. Väga lahe oli ikka töristada, võttes arvesse, et pole just hiljuti raudruunaga sõitnud. Allatulek oli algul tiba keeruline, kuna esipidur puudus sisuliselt ja ainult tagapidurist ja mootorist jäi mõnikord natukene väheks. Aga saime ilma kärnadeta hakkama.

P4291732.jpg

P4291736.jpg

Motikad ühes tükis tagastatud, soojendasime järjekordselt oma konte kuumas basseinis ning seejärel oli juba tarvis kohad sisse võtta kohalikus õllemajas, et Barca-ManU mängu vaadata. Peab ütlema, et oleks soovinud teistsugust tulemust näha. Pärast mängu kähku bussi peale, et koon juba Riobamba poole seada.

Plaan Riobambaga oli nimelt see, et sealt saab teha ühe turistidele mõeldud rongisõidu, mille tipphetkeks on Nariz del Diablo nimelise mäe ümber tiirutamine rongiga. Jutt atraktsiooni kohta oli väga vastukäiv. Kolleeg Kaido, kes jaanuaris atraktsiooni kaasa tegi, ütles, et rongi katusel sõita ei saa. Samas, mõned väitsid, et siiski peaks saama. Ja jutt rongi väljumise kohta oli ka vastukäiv, kuigi ülekaalus oli kolmapäeva, reede ja laupäeva hommikud.

Teisipäeva õhtul Riobambasse jõudes, oli esimene käik kohe raudteejaama. Aiii, siuke litter anti jälle pähklitesse. Pole kohti rongil!! Mis moodi??? Pidi ju mingi lõu siison olema ja puha? Aga tädi pakkus välja, et võtku me hommikul kl 6 buss järgmisse linna, Alausisse, kust sinna "Kuradinina" mäele saab ikkagi rongiga. Tädi vandus veel oma perekonna liikmete nimel, et meile hangeldatud bussipilet (2,50$) garanteerib meile kohad rongi katusel või sees - kus iganes soovime. Heakene küll, kuna vutimatshist Quitos sai selle atraktsiooni nimel loobutud ja siin me juba olime, mis siis ikka - enam sitemaks minna ei saanud.

P4291757.jpg

P4301792.jpg

Äratus kell 5 ja 2 tundi bussi toimetasid meid kella 8´ks Alausisse. Reisikorraldaja ütles, et rong läheb 20 mindi pärast. Nojah, 3 tundi hiljem üritas ta mind (ja teisi gringosid) juba vältida, kui tahtsin talt uurida, et kus see kuradi ronginäss siis on.

Kell 13 lendas tuututades lõpuks kohale mingi rongi meenutav ja rööbastel sõitev buss/veoauto. Muidugi, nii katus kui salong puupüsti gringosid täis. Ja üle väga pika aja ajas see jant mul ikka harja väga punaseks, eriti selle jalgapalli asja tõttu ilmselt. Aga teha pole midagi, võid ju karjuda ja lõuata, kuid sellest ei muutu midagi. Öeldi vaid, et vabandust, mingid kivimürakad olevat raudteele kukkunud ja seetõttu kolme reisi asemel ainult 1 ja sellest ka 3 korda rohkem rahvast. Kuidagi pressiti meid ikkagi lõpuks salongi ja minu korduvatele järelpärimistele katusele pääsemise osas kosteti, et poole tee peal vahetub salongi- ja katuserahvas. Mõned gringod muidugi jonnisid, kuid lõpuks kobisid siiski alla ja me Makuga saime omale parimad kohad katusel, et tagasisõitu nautida.

Kuigi meil mõlemal oli tuju väga ligilähedane nullile kogu selle jama tõttu + enamus katuseloleku ajast sadas päris uhkelt vihma, oli atraktsioon siiski (vist) päris ok. 7 taala maksis + taal padja eest katusel vastavalt soovile (me keeldusime maksmast). Ses mõttes, et kui seda jama poleks olnud, siis oleks vist üsna tore olnud. Kohati üsna kõhedaks tegev, sest raudtee on ikka vägagi kalju serval ning atraktsioon on väga turistikas, kuid siiski huvitav elamus.

Pärast seda huvitavat rongijanti oli meil jällegi aeg bussipoiss Quito poole võtta (6 h, 5 taala), et koos veel üks päev ja pool siin veeta ning siis sõpradena lahku minna ja järgmist korda oodata. Tehtud!

P4301775.jpg

(härra Piilupart)

P4301784.jpg

Nüüd olen sellest klimberdamisest nii väsinud, et viimane aeg on sõber Hamiltonile helistada ja mõned õlled kusagil koos teha. Loodetavasti leian endas veel energiat, et enne Ekuadorist lahkumist veel üks spämm siia üles riputada. Peruus nimelt kavatsen jälle looderdada ning netti mitte nii tihti sattuda. Tundub, et suudetakse siiski ka see jama arvutusmassina tõrksusest vaatamata üles riputada.

Salud!

Posted by jakokruuse 15:50 Archived in Ecuador Comments (3)

Kiito

ehk: "Oh päikesejänku (Kuradi isamaaline siga! Kõnts selline! Värdjas, raisk!) kus sa küll oled???"

rain 17 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

Asjalood on nüüd sellised, et kuna väljas hakkas jälle sadama, siis otsustasin viimases hädas netti tulla, et sulle seda jura siin kirjutada. Üldiselt ongi viimased 10 päeva olnud tunne nagu oleksin juba kodus Eestis. Sajab iga päev ja temperatuur on ka 20 ringis või madalam. Sõnaga, lühikesi pükse pole jalga saanud pikemat aega ja jopp ja/või fliis on ka kogu aeg seljas. Andid ikkagi, 2800 meetrit. Kuna pole vist 10 päeva midagi üllitand, siis pean vist jälle 2 posti korraga laskma, muidu läheb liiga pikaks. Et alustaks siis Quitost.

Piiriületus Kolumbia ja Ekuadori vahel läks probleemideta, kuigi tuli piiripunktis ootamise rekord Kolumbia poolel. Ilgelt pikk saba oli ja ainult 1 onuke pressis plärakaid passidesse. Vist 1,5 tundi sai seistud. Aga samas, sai sabas juttu puhutud mitme gringoga, kellega koos siis ka Quitosse otse põrutasime.

Esimese asjana tabas mind täielik hinnashokk. Nimelt taheti bussipileti eest Quitosse 3 taala 50 senti!!! Röövlid, krt! Tegelt otse vastupidi. Põhimõtteliselt sõidaks nagu tasuta, sest sõit oli 5,5 tundi pikk. Kolumbias oleks sellise sõidu eest pidand vähemalt 20 taala maksma. Et päris märkimisväärne vahe või nii. Ja buss oli ka täitsa OK, kuigi mitte päris nii hea kui Venetsueelas või Kolumbias.

Nagu öeldud, haakisime gringodena ennast teineteise külge, et seltsis segasem oleks. Üks Austraalia poiss oli nimelt Quitos hiljuti olnud ja pakkus välja kohe ka mingi majutusasutuse. Ja sellega anti muidugi järgmine obadus pallidesse. Omanik küsis nimelt toa eest tervelt 3 taala, kaabakas selline. Jällegi ei suutnud aru saada, et kuidas ikka nii odav saab olla, kuigi ega ma väga kaua ei viitsinud ka talle vastu vaielda ja rohkem pakkuda. Ja suure õlu eest küsiti ka tervelt 80 senti ning komplektõhtusöögi eest 1,20. Komöödia. Siin riigis on võimalik alla 10 dollari päevas iseenesest hakkama saada. Kusjuures õlu on üle pika aja väga maitsev, Pilsener on mu lemmik. Aga meelikõditav oli mõnus rahehoog, mis kogu maa valgeks korraks tegi. Korraks siiski.

P4251590.jpg

P4251592.jpg

P4251601.jpg

Järgmisel päeval oli kohe hommikul tarvis lennujaama ennast sebida, et kallis sugulane Markus sealt ära noppida. Ülesande esimise poole lahendamiseks kasutasin trolli (muuseas palju korralikumad kui Eestis) ja bussi. Imekombel hilines lennuk vaid 15 minutit, mis on siinkandis ikkagi ebaharilik. Ja ennäe imet, tassiski lennumassin professor Timuski kenasti Quitosse.

Kohe algul tekkis ühisplaan, et tarvis oleks heas asukohas (vanalinnas) uut majutusasutust, millel oleks toas rõdu. Seal on nimelt jube hea istuda, kuuba liibret luristada ja siis vaadata ümber toimuvat. Ja üsna ruttu saigi vastav koht leitud, Huasi Continental, rõduga tuba 16 taala. Kohe samal õhtul õnnistas meid oma külaskäiguga ka Hr Hamilton - tuttav Guatemaala päevilt, kes nüüd Quitos elab.

P4251594.jpg

Noja sealt edasi veedetigi koos üsna märkimisväärne osa päevadest rõdul istudes, jooki limpsides ja juttu ajades. Sama argument jäigi sisuliselt ainukeseks järgnevate öömajade otsimisel.

Et televaatajal ei tekiks tunne, et rallipaar ainult logelemisega tegeles, annan ka lühiülevaate muudest sündmustest, millega Quitos aega tapetud sai. Purki sai võetud kohalik katedraal, mis küll päris valmis polegi veel saanud ja ilmselt ei saagi. Tegemist siis esimese katedraaliga minu repertuaaris, mille puhul teatati, et kahjuks sisse ei saa, kuid tornidesse küll. Johhaidiii. Mida paremat võiks veel tahta? Tavaliselt ju vastupidi, et tornidesse ei saa aga minge vahtige neid kujukesi seal sees ja põletage mõni küünal. Oli väga muljetavaldav ja meile mõlemale meeldis atraktsioon väga. Soovitan sullegi kallis sabaga sõber.

P4251626.jpg

P4251637.jpg

Ja linnapeal (vanalinnas siis) on ka päris märkimisväärselt kingatalda kulutatud. Jaa, pole midagi öelda. Ilus linn on, kuigi see krdi vihm ja udu käib kergelt juba närvidele. Ja muidugi oli tarvis ka järgmine telefeeriko ligi võtta, et trossiotsas rippuva kuudiga jälle mäkke rühkida. ... ja vot kus sealt alles avanes vaade, auuuuu. Mitte midagi peale enda käte ja jalgade polnud udu tõttu näha. Lahe. Aga oli seda 4 taala ühe pika ja sügava vaidlus/arutelu ning hea matka tõttu igati väärt.

Eile, st reede õhtul sai siis ka Quito uut linnaosa külastatud. Seal pesitsevad nimelt enamus gringod. No ma ei tea, ma seal küll ühtegi ööd veeta ei tahaks, kuigi ööelu on vägev. Tegime nö hüvastijätu õhtusöögi ja mõned dringid. Ja arvake ära (Guido, ära sa seekord ütle), mida siis ka tarbiti? Loomulikult, ikka merisiga, mida siis veel (sry kõik väikesed poisid ja tüdrukud, kellel teil Junnu, Liisi või Mäku nimelised merisead kodus on). See nimelt siinkandis üks rahvusroog. Ja ilusti moodustus söök eluka peast ning kahest koivast. Ma pean ütlema, et mulle see elukas meeldis ikka kohe väga, väga. Markusele ka, kuigi mitte nii palju, sest tema oli lapsena omanud merisiga nimega Moby. Ja kuna minu eluka paljaks poleeritud pea, millest kaks silmakest vaatasid talle koguaeg otsa, tegi teda rahutuks, siis viimase koiva toimetas ta siiski minule. Loomulikult kadus see kiiresti minu kõhtu.

Nojah, hommikul saatsin siis kalli külalise lennujaama ja üsnapea seadsingi sammud netti. Hetkel lugu selline, et oli suur tahtmine homme siin väike 5000 m tipp võtta. On ju siin kõrgusel aklimatiseerutud juba pikemat aega. Paraku ei ole mul taskus piletit ega ka suusõnalist lubadust, et ma homme võiksin lumiseid tippe näha ja seal tatsuda. Ei teagi mis teha, tõenäoliselt lähen homme-ülehomme hoopis rannikule, et natukenegi oma konte ja nahka päikesekäes soojendada, kuigi siis ei saa jälle hiljem seda tippu võtta suurte kõrguste vahe ning laheda peavalu tõttu. Häbematult palju aega on juba külmas ja vihmas veedetud. Aga järgmine neljapäev pean Quitos tagasi olema, et kallid sõbrad - Voitkad vastu võtta, nendega koos ehk mõned õlled teha ja siis juba hakata Peruu poole rühkima. Ja selleks on mulle ka ainult 1 päev antud, et siis juba Siiriga edasi tuuritada koos.

P4271697.jpg

(tangopaar Quito tänavatel)

... väike lisa ka. Sulle seda jama kirjutades arvas keegi hea inimene, et kindlasti oleks tarvis kodanik Jako jalavaeva kergendada ja tema kandamit tiba vähendada. Ühesõnaga, liigun visalt aga kindlalt õnnele lähemale, sest asju jääb mul üha vähemaks ja vähemaks. Nimelt, ilusat rohelist õlakotti mul enam ei ole. Ja otseloomulikult ka mitte selle sisu. Ega seal eriti midagi polnudki, kuid kahest CD plaadist, kus peal olid Kolumbia ja osad Venetsueela pildid, on küll kahju. Ning minu vaktsineerimispassist ja sukeldumise logiraamatust ka. Mnjah, tunnengi ennast juba tüki võrra õnnelikumana.

Jääge kuradiga! nagu Nõgel ikka tavatses öelda.

P5021812.jpg

(Indiana Dzõuns)

Posted by jakokruuse 10:59 Archived in Ecuador Comments (1)

(Entries 1 - 6 of 6) Page [1]