A Travellerspoint blog

Ood Kolumbiast

overcast 22 °C
View Ladina-Ameeria on jakokruuse's travel map.

Ma siin tegin Venetsueela kohta siukse kerge resumee ka. Mõtlesin, et panen ka Kolumbia kohta.

Turvalisus. Üldiselt, sellele riigile on ikka sajaga liiga tehtud. Ses mõttes, et riigi kuulsus ei ole just kiita väljaspool Kolumbiat. Ma ei julge öelda, et see päris alusetu on olnud (FARC jne), kuid käesoleval hetkel ei ole nendel juttudel minu arust erilist alust. Nagu kirjutatud, ei ole ma ennast veel nii turvaliselt üheski külastatud Ladina-Ameerika riigis tundnud, kui siin Kolumbias. Samas on see minu vaatevinklist hea, sest järelikult ei ole ka liiga palju turiste (va Cartagena). Ja Kolumbialased on ise ka kuidagi nii õnnelikud, kui näevad mõnda valget, et tulevad nii sageli juurde tänama sõna otseses mõttes: "küll on hea, et sa Kolumbiasse tulid ja nüüd palun räägi teistele valgetele, kui tore siin on". Ja seda ma just praegu teengi. Igal sammul tunnen end siin uskumatult teretulnuna. Ja taksojuhid on maaaaaailma sõbralikud, üldiselt üritavad nad ikka tünga teha, kuid Kolumbias on asi teisiti. Nad on nii abivalimis, et lausa uskumatu.

Areng. Peab ütlema, et riik on üsna hästi arenenud, vähemalt paistab välja nii. Kõik on puhas, korras, renoveeritud, uhked sillad, bussid, tänavad jne. Ja internetiseeritus on ikka väga, väga kõrge ning kiirused on üldjuhul väga head. Ja Skype on väga laialt levinud. Kui siiani on minu küsimusele, et: "kas arvutis Skype on?" küsitud, et: "mis asi?", siis Kolumbias on see peaaegu kõikides purkides sees, vähemalt suuremates kohtades.

Ja kultuuri on ka igal sammul ning inimesed on ilusad ja hästi ning stiilselt riietatud (no mitte kõik muidugi). Eks selle kõige koosmõju see vast olegi, mis tast nii toreda riigi teeb.

Liiklusohutus on väga popp teema. Kõik tsiklistid nimelt peavad kandma veste, kus peal kirjas võrri number. Ja kaasreisijad samuti + kõigil on kiivrid millel on loomulikult ka võrri number kirjas. Kõikides bussides on salongis spidomeeter, mis hakkab huilgama, kui juht kiirust ületab (max 80km/h). Samuti on kõikidel 4 ja rohkema rattalistel sõidukitel taga kleeps, mis küsib: "Como conduzco?" ja tel. number. Ehk siis, liiklusliin helistamaks ja hindamaks, kuidas nimetatud juht ka oma sõidukit juhib.

Bussijaamades on väga lahedad teadetetahvlid. Nimelt näitavad nad erinevate bussifirmade õnnetusjuhtumeid ning surmaga lõppenud juhtumeid nii kuu lõikes, kui aasta lõikes akumuleeruvalt. Reisijal on väga lihtne vaadata, millist transpordiettevõtmist vältida. Natuke on see muidugi ülekohtune, sest bussifirmad on erineva suurusega. Nt üks suurimad "Brasilia" omab loomulikult ka mõnevõrra suuremat õnnetuste arvu, kui mõni väiksem tegija. Kuid siiski, minu arust päris huvitav mõte.

P4161464.jpg

Ega see liikluskultuur muidugi Skandinaavia ei ole, kuid samas pole ka minu arust eriti hullu. No Indiaga ei saa ikka midagi võrrelda ja Kesk-Ameerika oli ka tiba hullem, kuigi ka mitte halb minu arust.

Hindadest nii palju, et üldiselt ei ole see odavaim riik, kus ma reisinud olen. Eriti kallis on transport (seljakotireisija mõttes siis), mis on vähemalt sama Eestiga võrreldes. Vahe aint selles, et siin vahemaad suuremad ja seega alla 400-500 eeku ots eriti pole. Samas bussid on suht tühjad, vast 20 reisijat on heal juhul. Ei teagi, kas oleks rohkem kui hind oleks madalam?

Söömine (eriti suurlinnades) on kallim kui eelnevates riikides, kuid mitte siiski liiga kallis. Samas, üllatavalt odav on minu arust ööbimine. 7-10 taalaga öö olen ma ööbinud ikka väks luks kohtades võrreldes eelnevate riikidega. Telekad, puhtad linad, soe vesi jne. Bogota on muidugi eraldi keis, st oluliselt kallim, kui mujal.

Renault on väääääga popp auto siinkandis. Parim oli San Gilis, kus (ma ei liialda hetkel) 40-50% sõiduautodest olid Renaultid. Kui ma selle anomaalia kohta uurisin, öeldi: "mis mõttes imelik, see on ju lihtsalt nii hea auto?". Nojah, pole kunagi omanud ja ausalt hetkel ei fäänsi ka. Aga olen ka teistsuguseid arvamusi kuulnud.

Ok, tõmba nüüd uttu arvutitagant.

Posted by jakokruuse 15:10 Archived in Colombia

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint